SOSYAL MEDYA

EBSO, İzmir’de en büyük 100 firmayı açıkladı

Ekonomi

EBSO, İzmir’de en büyük 100 firmayı açıkladı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 2018 yılında üretimden satışlar kriterine göre 100 büyük firma, düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. EBSO yönetim kurulu Başkanı Ender Yorgancılar listeye giren firmaları açıklarken aynı zamanda ekonomik gelişmeler hakkında da değerlendirmeler de bulundu. 

Sanayici’nin bu süreçte epey yara aldığını belirten Yorgancılar “Belli bir zaman kaybettik ve belki daha kaybedeceğiz ama moral bozmaya gerek yok bir sürü kriz gördüm. Biraz uzun sürdü evet ama elbette bu da geçecek” dedi.

Merkezi İzmir’de olan firmaların üretim rakamlarını değerlendirmeye aldıklarını, üretimi dışarıda olan ancak vergisini İzmir’de ödeyenlerin çalışmaya dahil edilmediğini, İzmir’de istihdam sağlayan, üretip vergisi veren firmalara göre yapılan bir çalışma olduğunu belirten Yorgancılar “Çalışmaya göre 2018 sonunda 81 firmanın kar beyan ettiğini, bunların 26’sı yabancı sermaye olmak üzere 58’inin AR-GE yaptığını ve 19’unun da 2018 bilançolarını zararla kapattıklarını beyan ettiklerini görüyoruz. Öte yandan üretimden satışlar itibariyle 100 büyük firmanın yüzde 79.7’si; kimya, gıda ve demir-çelik-metal-döküm sanayide yoğunlaşırken, ilk 10 firma ise 100 büyük firmanın üretimden satışlarının yüzde 57’sini gerçekleştirdi.” diye konuştu.

KALKINMANIN TEMELİ ÜRETİM

Üretim olmadan kalkınmanın hayal olacağını dile getiren Yorgancılar “ İşsizliği 8.4’e kadar düşürmüştük. 85 milyon nüfusumuzda yüzde 6, yüzde 7, yüzde 7,5 işsizlikle çok rahat bütçemizde idare etme imkanımız var ama işsizlik 2 ayda 14.7’ye ulaştı. Büyüme ve sanayi üretimi endeksi düştükçe işsizlik yukarı çıkıyor. Türkiye’de yatırım yapılması gerekiyor.” diye ifade etti.

YORGANCILAR “EKONOMİ İKİNCİ PLANA ATILDI”

Bu günlerde ekonominin ikinci plana atıldığını, seçimlerin ön plana çıktığını söyleyen Yorgancılar “Yerel seçimlerin Mart sonunda biteceğini tahmin ettik. Piyasa kendini buna göre formatladı. Nisandan itibaren işlerin rayına gireceği konusunda beklenti içine girildi ama baktığımızda itirazlar sonucu YSK seçimlerin tekrarlanması kararını aldı. Karar sonucu 23 Haziran’da İstanbul seçimi gerçekleşecek. Ramazan ayı, bayram tatili ve seçim; bizi piyasada mayıs ve haziran aylarını kaybettirdi. Hangi müşteri ile konuşsam ‘seçim geçsin ondan sonra’ diyor. Yatırım olacaksa ‘seçim bitsin ondan sonra’ diyor. Odaklanılan yer seçimler oldu. Bizde ekonomi ikinci planda kaldı. Bir an önce reformların yapılıp yatırım ortamının normalleşme sürecine girmesi gerekiyor. Türkiye’deki sanayicinin beklediği bu “diyerek sözlerini bitirdi.

Üretimden satışlara göre ilk 10 firma şu isimlerden oluştu;

1- Tüpraş-İzmir Rafineri

2- Petkim

3- İzmir Demir Çelik,

4- Philsa Philip Morris

5- BMC Otomotiv

6- JTI Tütün

7- Özkan Demir Çelik

8- Kocaer Demir Çelik

9- Abalıoğlu Yem-Soya

10- Pınar Süt – İZMİR

Ekonomi Kategorisinden Diğer Haberler

YUKARI