Ankara’nın ardından İzmir’e de asbestli boru çağrısı!

Ankara’nın ardından İzmir’e de asbestli boru çağrısı!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın asbestli içme suyu borularının değiştirilmesine yönelik meclise getirdiği kredi alma teklifinin reddedilmesinin ardından, İzmir Kent Stratejileri Merkezi Sözcüsü Ali Rıza Avcan İzmir’deki asbestli eski boruları gündeme getirdi.

Ege’ye Bakış-Hande Turan/ Geçtiğimiz haftalarda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, Ankara genelindeki asbestli içme suyu boruların değiştirilmesi için Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getirdiği kredi alma teklifinin, AKP’li ve MHP’li belediye meclisi üyeleri tarafından reddedilmesinin ardından oluşan tepkiler İzmir’de de asbestli borularla ilgili gündem yarattı. Kent Stratejileri Merkezi Sözcüsü Ali Rıza Avcan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e yerin altındaki asbestli içme suyu borusunun ne kadar olduğunu bir an önce tespit edilerek değiştirilmesi çağrısına bulundu.

Kent Stratejileri Merkezi Sözcüsü Ali Rıza Avcan’ın yazısı şu şekilde:

Önerilen teklifin AKP’li ve MHP’li belediye meclisi üyeleri tarafından reddedilmesi, Ankara halkının zararına alınmış kötü bir politikanın ürünüydü ve biz de onları, onların bu politikasını eleştirirken yerden göğe haklıydık.

Ama aynı gerçeğin yaşadığımız kentlerde de olabileceğini hiç düşündük mü? Örneğin, 7.860 km uzunluğundaki İzmir içme suyu şebekesinde ne kadar asbestli borunun olduğunu biliyor muyuz ve bunun ortadan kaldırılması için talepte bulunup mücadele ediyor muyuz?

Bu gerçeği İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İZSU) yıllık faaliyet raporlarında göremiyoruz ama elimdeki 8 Şubat 2008 tarihli ve “Asbestli Borular Tarih Oluyor” başlıklı bir İzmir Büyükşehir Belediyesi haberinde, “başta Aliağa, Torbalı, Menemen, Yeni Foça, Kemalpaşa olmak üzere birçok ilçe, belde ve köyde 15-20 yıl önce döşendiği tahmin edilen asbestli çimento boruların tarihe karışacağı” belirtiliyor.

https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/asbestli-borular-tarih-oluyor/3403/156

Ancak 12 yıl önceki bu güzel habere rağmen örneğin Kemalpaşa’da Ulucak, Bağyurdu, Ören ve Armutlu gibi büyük yerleşim yerlerinde halen asbestli içme suyu borularının mevcudiyetini koruduğunu ve içme suyu şebekesinin İzmir İl Özel İdaresi tarafından İZSU’ya devri sırasında Özel İdare’nin hat planlarını teslim etmemesi nedeniyle yerin altında ne kadar uzunlukta asbest boru olduğunun İZSU tarafından da bilinmediğini, İZSU’nun resmi yazıları üzerinden biliyoruz.

Bu durumun, diğer ilçeler için de geçerli olup olmadığını öğrenmek amacıyla geçtiğimiz aylarda İzmir’in toplam 30 ilçesinde ne kadar asbestli içme suyu borusu olduğunu hem HİM hem de CİMER kanalıyla İZSU’ya sormuş olmama karşın İZSU ısrarlı bir şekilde yanıt vermekten kaçındı.

Anlaşılan o ki, İZSU 2008 tarihinde duyurulan hedeflerine henüz ulaşamamış ve bu nedenle İzmir’de de binlerce kişiye asbestli içme suyu borularıyla hizmet ediyor…

Talebimiz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve onun yeni genel müdürü yerin altında ne kadar asbestli içme suyu borusu olduğunu bir an önce tespit ederek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gibi bu boruları bir an önce değiştirmek için harekete geçmelidir…”