SOSYAL MEDYA

Arabulucunun Sihirli Fermanı

Eğitim

Arabulucunun Sihirli Fermanı

“Barış” dünyanın belki de en anlamlı değerdir. Bir o kadar da emek istiyor. Dünyada ve insanlar arasında bu kadar çatışma ve anlaşmazlık varken “barış yapıcı” olmaktan daha önemli ne olabilir?

Arabuluculuk mekanizmasının sağlıklı işleyebilmesi için bu sisteme inanan ve güvenen bireylerin temelden yetiştirilmesi gerektiği fikrinden yola çıkan, 12 yıldır müzakere ve arabuluculuk üzerine çalışmalar yürüten Felsefe Öğretmeni Feridun Balcı’nın son kitabı “Arabulucunun Sihirli Fermanı” Top Yayıncılık etiketiyle çıktı. Müzakereci Arabulucular Derneği kurucusu ve yazar Feridun Balcı, “Arabulucunun Sihirli Fermanı” kitabında Anlaşmazlık Cadısı ve Barış Perisi’nin kadim savaşını, yani tüm anlaşmazlıklarımızı, arabuluculuk “sanatıyla” nasıl bitireceğimizi harika fantastik bir kurguyla dile getiriyor. 2006 yılından bu yana görev yaptığı Aybers Hikmet Karabacak Anadolu Lisesi’ndeöğrencilerine arabuluculuk eğitimleri veren Feridun Balcı, öğrencileriyle birlikte ‘barış’ı yaşanılır bir değer kılma kararıyla yola çıktıklarını vurgulayarak, Arabulucunun Sihirli Fermanı ile ilk öğretim çağındaki çocuklarımızın da birer ‘barış yapıcı’ olabileceklerine dikkat çekmek istedim” dedi.

Feridun Balcı

MÜZAKERECİ AİLE EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Öğrencilerin akranlarıyla, öğretmenlerin ve ebeveynlerin çocuklarla yaşadığı anlaşmazlıkların güvenli ve sürekli çözümünün müzakere ve arabuluculuktan geçtiğine dikkat çeken Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Güvenli çözüm, kazan-kazan sonuçlanan çözümdür. Taraflar birlikte kazandıkları için anlaşmayı sürdürmek isterler. Kazan-kaybet sonuçlanan çözümlerin sürekliliği olmaz, kaybeden taraf ilk fırsatta anlaşmayı bozar. Okullarımızda çocuklarımıza müzakere, arabuluculuk eğitimleri verebilmek için bu kitabı yazdım. Ebeveynlere de derneğimizde müzakereci aile eğitimlerini başlattık. Anne babalar bu eğitimlere çocukları ile katılabiliyor, teorik ve uygulamalı olarak müzakere-arabuluculuk öğreniyorlar. Özellikle annelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyoruz. Uygulamalarda evde çocuklarıyla yaşadıkları anlaşmazlıkları senaryolaştırıp müzakere ve arabuluculukla nasıl çözülebileceğini modelliyoruz.”

ETKİNLİK KİTABI DA VAR

Tüyap İzmir Kitap Fuarı’nda ilk defa okuyucularıyla buluşan “Arabulucunun Sihirli Fermanı” kitabı mektup formunda yazılmış sekiz öyküden oluşuyor. İlk öğretim çağındaki çocukların yaşadıkları sorunları şiddete başvurmadan müzakere ederek ya da bir arabulucunun ddesteğiyle nasıl nasıl çözeceklerini anlatan kitabın ayrıca bir Etkinlik Kitabı da bulunuyor.

Devamını Oku
İlginizi Çekebilir..

Eğitim Kategorisinden Diğer Haberler

YUKARI