SOSYAL MEDYA

Avrupa Parlamentosu’ndan gururlandıran davet

Eğitim

Avrupa Parlamentosu’ndan gururlandıran davet

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr.Yusuf Baran, Avrupa Parlamentosu tarafından düzenlenen “Bilim Parlamenterler İle Buluşuyor” toplantısına davet edildi. Kadrosu İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) bulunan, şu an ise Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı olarak görev yapan Baran’ın böylesine önemli bir toplantıdan davet alması her iki kurum ve kenti gururlandırdı. Yarın (28 Kasım) Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu binasında gerçekleşecek olan “Bilim Parlamenterler İle Buluşuyor” (Science Meets Parliaments) toplantısında Türkiye’yi temsil edecek olan Baran, önemli temaslarda bulunacak.

Bilimsel politikalar için Baran Bürüksel’de olacak..

Avrupa Parlamentosu’nun Ortak Araştırma Merkezi (Joint Research Centre) ve Avrupalı Parlamenterlerin Bilim ve Teknoloji Opsiyonlarının Değerlendirilmesi Paneli (European Parliament’s Science and Technology Options Assessment Panel) tarafından organize edilen toplantıda, üst düzey Avrupa Parlamenterlerin ve lokal politikacıların bilim insanlarıyla birebir toplantılar gerçekleştirmeleri ve fikir alışverişinde bulunmaları sağlanıyor. Böylece bilim insanları ile Avrupa Birliği politikacıları ve politika yapıcıları arasında güçlü bir köprü kurulması hedefleniyor. Bilim politikalarının belirlenmesinde son derece önemli olan bu toplantıda yuvarlak masa toplantıları, tartışmaları ve ikili görüşmeler gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Yusuf Baran’ın çeşitli kurumlar tarafından desteklenen 30’un üzerinde Bilimsel Araştırma Projesi, 100’e yakın yayınlanmış Bilimsel makalesi, 200’ün üzerinde ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirisi ve 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası ödülü vardır.
Bu ödüllerden bazıları şunlardır;
2007 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden “Yılın Tezi Ödülü”; 2010 yılında TÜBA’dan “Yılın Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”; 2013 yılında Bilim Kahramanları Derneği’nden “Yılın Bilim İnsanı Ödülü”; 2013 yılında Dünya Ekonomik Forumu’ndan “2013 Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü”; 2013 yılında Uluslararası Genç Liderler ve Girişimler Organizasyonu’ndan “Bilimsel Önderlik Alanında Türkiye’nin En Başarılı İnsanı Ödülü”dür.

Devamını Oku
İlginizi Çekebilir..

Eğitim Kategorisinden Diğer Haberler

YUKARI