SOSYAL MEDYA

BAŞARMAK İÇİN YÜRÜ..

Manşet

BAŞARMAK İÇİN YÜRÜ..

Yaşam içerisinde kimi zaman  başarılarla  geçer günlerimiz, kimi zaman ise başarısızlıklarla. Başarılı olmak adına uğaraşır didinir, boğuşup dururuz. Başarıda başarısızlıkta, kişinin kendi eylemleriyle direk ilgilidir. Daha doğrusu başarı, kişinin inancına, azmine, ayıracağı zamana ve harcayacağı efora bağlıdır. Moorhead’in dediği gibi” Hiç kimse başarı merdivenine elleri cebinde tırmanmamıştır.”

Kendi iç dünyamızda başarıya odaklanmalıyız..!

Bazı zamanlar,durduk yerde iş kurarız, vazgeçeriz derken planlar yaparız. Farklı işleri farklı alanlarda dener dururuz. Sabırla dişlerimizi sıkarız, gücümüzü toplarız ,hayallerde zihinlerimizde odaklanırız .Bir şeylerin gerçekleşmesini çabalarız, bekleriz. Bazen de, yapacağımız işten korkar çekimser kalırız. Korku  içimizde ki bir sorundur. Hayatımızın her aşamasında yanımızda içimiz de olur. Bizle uyur, bizle kalkar, hayatımızı karamsarlığa ,umutsuzluga sürükler. Korku, başarılı olmamızı engeller. Her insanın yetki ve sorumluluklarını bilip kendine düşen görevleri yerine getirmesi gerekir. Bunun için de, insan önemli bir varlık olduğunun bilincine varmalıdır. Büyük bir şey başarabilmek için değil kendi mutlulugumuzun huzurunu yakalamak başarının temel noktasıdır. Büyük bir şeylerin üstesinden gelmek için öncelikle kendimizin iç dünyasının başarısını yakalamak zorundayız. Kendi iç dünyamızda öncelikle başarıya odaklanmalıyız.

Korkuya baş etmek için, öncelikle bilinmeyeni yolumuzdan çekelim..

İçimizde ki korkuyu göremeyiz bilemeyiz, duyamayız da. Bilinmeyen şeylerden hep  korkarız. İflas mı edeceğim? İş bulamayacak mıyım? Neden başarısızım? Neden sevilmiyorum? Hayatta kalacak mıyım? Yoksa yok olacak  mıyım? Varlığımı kaybedeceğim  mi? Yoksa  milyon dolarlar mı kazanacağım? Neden kazanamıyorum? gibi bir takım büyük soru işaretleri ile yaşarız iç içe.  Korkuya baş etmek için, öncelikle bilinmeyeni yolumuzdan çekelim. İşte bunu yapmanın yolu: Bir gün mutlaka başarısız olacağınızın farkına varın. Başarısızlığı nasıl değerlendirdiğimizi yeniden düzenlememiz gerekiyor.

Başarılı olmak kadar, başarısız olmakta doğal bir süreçtir..

Başarısızlığın kötü bir şey olduğunu düşünme eğilimi gösteririz, ancak aslında bu doğru değildir. Başarılı olmak kadar, başarısız olmakta doğal bir süreçtir.Başarı bazı dönemlerde bizlere çok şeyler öğretmeyebilir, fakat başarısızlık çok şeyler öğretir. Başarısızlık  başarmaya çalıştıgınız işe bakış açısı ile ilgilidir. Yeni bir ofis, işletme, kurarken ya da ihtiyacınız olan sermayeyi ararken başarısız olmuş olabilirsiniz ancak bir de kazandığınız şeye bakın. Artık başarıya bir adım daha yakınsınız. Değerli şeyler öğrenip, dersler aldınız. Bir o kadar daha deneyimli ve bilgi sahibisiniz.

Sevdiğiniz işi yapmak, başarının garantisidir..

Korkularınız asla hedeflerinizi yok etmemelidir. Korkularınız ne kadar gerçekse, hedefleriniz ve hayalleriniz de bir o kadar gerçek ve büyüktür.Korktuğunuz şeyin gerçekleşeceğini kabul ettikten sonra bir destek planı hazırlayın. Yeni bir işletme kurmak. Fethedilecek yeni bir hedef. Üstesinden gelinecek yeni bir zorluk.Bir kere daha cesurca bir şey yapmaya başladıktan sonra, bu korkular geri gelecektir. Ancak bu sefer, korkularınızın aslında o kadar da korkulacak şeyler olmadığını biliyor olacaksınız.Ve en kötü korkularınız gerçek olsa bile, her zaman peşinden gideceğiniz hedefleriniz olacak. Sevdiğiniz işi yapmak, başarının garantisidir. Meslek aşkıyla, yapılan işin sevgisi birleştiğinde kocaman bir başarı yumağı oluşur.

Korktuğunuz şeyi yapınız..

“Korktuğunuz şeyi yapın ve korku yok olacaktır.” (David Joseph Schwartz) En çok korktuğunuz şeyi yaptığınızda, korku ortadan yok olur. Başarısızlıktan mı? korkuyorsunuz, o zaman durmayın, başarısız olun. Garip bir şekilde genellikle en çok korktuğumuz şeyler, en çok istediğimiz şeylerdir. Eğer korkularımızın diğer tarafında başarı olduğunun farkına varırsak, korktuğumuz şeyi yapmak için daha istekli oluruz.Bu kelimeleri klavyede yazmak kolay ancak şu an bahsettiğim şeyi gerçekten yapmak ise çok daha zor. Bir şeyler yapmak hiç bir zaman kolay değildir. Ancak aynı derecede ödüllendiricidir de.

 

Başarılı olmak adına, Ömer Faruk Reca’nın kesinlikle okunmasını tavsiye edeceğim  bir kitabı.. ”Acılarla Başarıyı Yakalayanlar.”

Onlar dünyanın bilim, tarih, edebiyat, kültür ve sanat tarihine yön verenleri. Hepsi sıfırdan başladıkları yaşamlarını ‘insanlığın onur tablosunda’ yani zirvede noktaladılar. İsimleri, geçmiş kadar geleceğin de sayfalarında yer alacak. Bu kitabı mutlaka okuyun, dünyanız değişecek! Çünkü bu kitaptakiler, acılar içinde yaşayanların ibret dolu başarı hikayeleri! Onlar nasıl yaşadılar, nasıl başardılar! Ve siz nasıl başarabilirsiniz… Hipokrat, Gazali, Alfred Nobel, Abraham Lincoln, Goethe, Stephen Hawking, Hamsun, Walt Disney, Florence Nightingale, Charles Dickens, Madam Curie, Cemil Meriç.Bir çok ünlülerin hayatla verdikleri başarılı mücadeleleri bu kitapta.

Büyük üstad, Meriç asla  ”Hayat gözün kör olsun demedim”

Çile hamurunda yoğrulan, kitaplarını gözleri kapalı okutarak dinleyerek, yazdıran “Hayat! Gözün kör olsun!” demeyip,sitem etmeyip başarıdan başarıya koşan bir yazar.Kendi deyimiyle şöyle anlatmış büyük üstad”“Yıllarca aç kaldım. Koca bir şehirde yapayalnız. Ama beni üzen açılıktan çok tek oluşumdu. Aç ve tek olmak. Gurbet ve açlık.Tüm huzuru okuyanı dinlemekte ve kaleme döktürmekte buldum.Açlığımı da yalnızlığımıda aldı kitaplar diyor! büyük üstad Cemil Meriç..

Başarıya odaklanarak yürümek..

İstediğiniz  dünya liderine, iş dünyasının önemli bir bireyine, büyük başarılar elde etmiş ya da başka türlü fazlasıyla uyum sağlamış bir kişiye sorunuz. Bunların her biri korkuyu yaşamıştır. Aynı zamanda bu korkularla geriye çekilerek değil, ilerleyerek baş etmişlerdir.Üstüne giderek, yürüyerek başarıya ulşmışlardır. Bedelini inançla, azimle, ödeyerek başarıyı yakalamışlardır. Başarmak için yapılacak tek şey yürümektir. Hiç durmadan inanarak başarıya yürümek. Başarıya odaklanarak yürümek..

Bir kaç gün önce yaşadığımız Ramazan bayramının, bir daha ki ramazan bayramında, daha bir, sağlıkla, neşeyle , sevgiyle, kardeşlik dugularıyla, terör illetinden uzak, toplumsal huzurun çogaldığı, çocukların ölmediği, dünya insanlıgının barışı olduğu,  Ortadoğu da akan müslüman  kardeş kanının durması dileklerimle. Kısacası insanca, insan kalabilme temennilerimle..

Gökhan İlhan.

Sosyolog/Yazar

 

 

 

Devamını Oku
İlginizi Çekebilir..

Manşet Kategorisinden Diğer Haberler

YUKARI