Başkan Gümrükçü müjdeyi online verdi! Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli ve milli solunum cihazı üretildi

Başkan Gümrükçü müjdeyi online verdi! Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli ve milli solunum cihazı üretildi

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, COVİD-19 salgını dolasıyla basın mensupları ile online toplantıda bir araya geldi. Başkan Gümrükçü’nünde üye olduğu 1923 grubunun ürettiği solunum cihazının müjdesini veren Çiğli Belediye Başkanı, “Tamamen yerli ve milli bir cihaz üretilmiştir” dedi.

Ege’ye Bakış/ Koronavirüs salgını süresince tüm dünyada en fazla ihtiyaç duyulan cihazlar arasında yer alan solunum cihazının üretimi için düğmeye basıldığını Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu. Üretimin uzn sürdüğü ve maliyetinin yüksek olduğu solunum cihazlarına Çiğli Belediyesi’nden sürpriz bir rakip çıktı. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü basın mensupları ile düzenl enen toplantıda yüzde yüz yerli ve milli solunum cihazının müjdesini verdi. Tüm parçalarının yerli olduğunu duyuran Başkan Gümrükçü, üyesi olduğu 1923 grubunun bunu başardığını söyledi.

Türkiye’nin sorunlarına kayıtsız kalamayacaklarını söyleyen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, bu anlamda yerli ve mili solunum cihazını üretmeyi başardıklarını söyledi.Başkan Gümrükçü “Bu salgın hepimizi oldukça olumsuz etkiledi, yerel yönetimleri fabrikalar daha önce karşılarına çıkmayan bir sorunla karşılaştılar. Biz de bir tarz geliştirmeye çalıştık ve imece bir kültür geliştirdik. Bu anlamda sağlıkçılarla, esnafla, vatandaşlarla bir dayanışma ve imece çalışması yürüttük. Bu süreçte en önem verdiğimiz konulardan birisi İtalya’da yaşanan sıkıntıların Türkiye’de yaşanmaması için solunum cihazının Türkiye’de de geliştirilmesiydi. Biz de yerel yönetimler olarak elimizi taşın altına koydu. 2 ayrı koldan solunum cihazı üretilmesi için arkadaşlarımız çaba gösterdi. Çiğli Organize’de yer alan 2 mühendis arkadaşımızın ürettiği cihazdı” diye konuştu.

‘Tamamen yerli’
Solunum Cihazını yerli blowerlarını üreten Mühendis kardeşler Efe ve Bilge Göktoğan’da bu konu hakkında bilgiler verdi.Efe Göktoğan,  ARÇELİK, BİYOSİST ve ASELSAN katkıları ile hükümetin yaptığı solunum cihazı hastanelerde kullanılıyor. Oradan soketten çıkardığınız anda kullanılamaz. Yani sabit bir cihaz ve buna da çok ihtiyaç var. Ama bizim ki sabit değil ortam havasını alıp basınçlandırarak hastaya veriyor ve taşınabilir.  Bilge Gökdoğan, “İzmir’in Çiğli Bölgesi’nde fabrikamız,  Atatürk Organizenin en eski fabrikalarındanız blower denilen ürünleri üretiyoruz.  Bu havayı basınçlandıran ve hastaya ileten hava pompasıdır” dedi.

‘Alım garantisi bulunmuyor’
Efe Göktoğan, “Bize bu salgının daha ilk haftalarında ventilatör talebi geldi ama bizim uzmanlığımız blower ve Türkiye’de  yerli üretilmiyor.  Bu ürünlerin sahra hastanelerinde, ambulans, mobil cihazlarında kullanılması gerekiyor. Biz de Türkiye’de üretilemeyen vana ve blower için çalışma başlattık.  Vanaları İstanbullu bir firma üretiyor artık transpormır  blower yerli üretimi için bizler seri üretime hazırız ve devletimizden de belirli alım garantisi bekledik. Ama devletten henüz öyle bir garanti, talep gelmedi.  Ancak ihracatın önü açıldı. Kota ve engel kaldırıldı. Şu an solunum cihazı üreten firmalara bizlerden bu parçaları alarak solunum cihazı üreterek ihraç edebiliyor” ifadelerini kullandı.

‘Hem ucuz hem hızlı’
Adana’da sadece 700 liraya mal edilen solunum cihazını da anlatan Mustafa Büyükkayın, şu açıklamaları yaptı: “Bu ventilatör cihazı daha uygun maliyetli ve çok daha hızlı üretilmesi  ile öne çıkıyor. Profesyonelleri 7 ile 10 bin Dolarken biz bunu 700 ile 800 TL civarına mal ettik.  Montajı da yarım saat ile 1 saat arasında yapılabilecek. Biz de doktor, anestezi uzmanı, arkadaşlarla çalıştık. Şu anda yaptığımız cihazda basıncı ve zamanı ayarlayabiliyoruz. Bu savaş zamanı, hızlı müdahalede yeterli koşulları sağlıyor. Hastayı ya da bulaşı olan kişiyi hayatta tutmaya yardımcı oluyor. Motor ileri geri yaparak hava basıncını sağlıyor. Biz bu çalışmada İtalya’da yapılan çeşitli çalışmaları da aldık ama ne yazık ki oradaki veriler doğru değildi ve zorlandık.  Daha sonra da biz kendi tasarımımızı yaptık. Taşınabilir, elektrik olmadan da çalışabiliyor. Hastanın yaşına göre de ayarlanabiliyor. Hastayı çok rahat hayatta tutabilecek bir cihazdan söz ediyoruz. Hızlı bir şekilde üretiliyor hem uygun maliyetli hem de hızlı üretimi de büyük bir avantaj.”

Açıklamaların ardından Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
İşte o cevapların satır başları;

Cumhurbaşkanı tarafından duyrulan solunum cihazı ile farkları neler ?
Bizim imce çalışmamıza  Bilge ve Efe en büyük desteği verdi. Biz Türkiye’nin her yerindeki bu arkadaşlarımız ile bir WhatsAppp grubu oluşturduk ve İstanbul’un bilgisi Kayseri’ye gitti ve tüm Türkiye’de solunum cihazı yapan arkadaşlar bilgileri bir birine aktarmış oldular.Adana’da da bir solunum cihazı üretildi, Mustafa sistemi ve montajını kurdu. Normalde 7 Bin Dolar olan bir cihazı artık ülkemizde 700 TL’ ye üretebileceğiz. Türkiye’de bir yerli solunum cihazımız artık var. Hem Mustafa’ya hem de Bilge ve Efe kardeşlere çok teşekkür ediyorum.

Ürünlerin yazılımını da imece usulü  ile yaptık.  Türkiye’nin çeşitli noktalarında çeşitli mesleklerden arkadaşlar bir grup oluşturdu ve biz de Belediye olarak o gruba girdik ve arkadaşlarla iş birliği içerisinde bilim, gönüllülük, belediye olarak ortak imece bir çalışma yürüttük. Yerli solunum cihazı üretildi ve biz de buna destek olduk.

Koronavirüs seçim sürecinde veridiğiniz sözleri tutmanızı etkileyecek mi ?
‘Çiğli ilçesinde biz bir sağlık kurulu oluşturduk. İlçe Sağlık Müdürü, özel hastaneler ve devlet hastanesi bu WhatsApp grubunda toplandık ve bilgi paylaşımımız var, yardımlaşmamız var. Çiğli özelinde bizim bilgi alışverişimiz var. Parkları kapatarak arkadaşları temizliğe kaydırdık o sayede ilçenin temizliği yapılıyor. Çiğli Ayağa Kalkıyor Projemizde araç filosu kazandıracaktık. Aynı Bornova’da olduğu gibi onu iptal ettik. Bir de uzay ve havacılık üzerine bir tesis ve müze kuracağımız açıklamıştık onu da erteledik. Verdiğimiz sözlerden vazgeçmedik, erteledik. Şu an süreç bize 2 ay kaybettirdi. Bunun yanında ikinci dalga olur mu olmaz mı bilip önümüzü göremiyoruz. Sanırım haziran ayında bir toparlanma yaşayacağız ve planlamamızı yapacağız.
Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi ile çok fazla noktada iş birliğimiz var. Eksik kaldığımız her noktada Büyükşehir’den yardım istiyoruz. Şu an 8 binden fazla haneye beraber gıda kolisi dağıttık. Her gün Çiğli Belediyesi olarak 800 haneye sıcak çorba ulaştırıyoruz. Vatandaşlar evde kalınca çeşitli talepler geliyor. Bir arkadaşımızın bağlama teli kopmuş biz de onu yaptırdık. Elimizden gelen her hizmeti yapıyoruz.

Balkonda tarımın ardından bu alanda ne gibi çalışmalarınız olacak ?
Gazetemizin sorularınıda yanıtlayan Başkan Gümrükçü ; Sağlıklı gıdaya ulaşıım özellikle bu süreçte daha da öne çıkmış durumda. Çiğli tarımın olduğu bir bölge ancak çokta yoğun değil. Bizde belediyemizin elinde olduğu sürece yardım etmeye devam ediyoruz. 30’a yakın bir çifçi var çiğlide bizde onların nasıl daha olabileceği yönünde çalışıyoruz. Çiğlide ekilemeyen arizilerin ekilebilmesi için bir imece usulu bir laan oluşturmak istiyoruz. İşsiz evde kalan vatandaşlarımız çin de bir iş imkanı sağlama için ekilmedik alan ın kalmamasını istiyoruz. Şuanda bir belediye başkan yardımcımız sahada bu konu hakkında çalışmalarını sürdürüyor

BAL’da mücadele eden Çiğli Belediyespor hakkında neler düşünüyorsunuz ?
Bu süreci ileride değerlendirmek istiyorum. Çünkü tff bir başvurumuz var. Son maçta bir kural hatası olduğu taarfından bir itirazımız var. Daha öncede yaşanan bir oyuncuya birden çok sarı kart gösterilmesine rağmen oyundan atılmaması olayı son maçımızda da gerçeklemişti. O yüzden TFF kararının ardondan bu konu hakkında açıklama yapmayı doğru buluyorum. Bunun ileriki süreçte değerlendireceğiz. Futbolcu arakdaşlarımız da liglerin  başlamasından dolayı tereddütlü.

“İmkanı olan emlak vergisini tek parça ödesin”
İller Bankasından Çiğli’ye her ay 3 birim para geldiğini düşünün hükümet bir karar aldı ve 5 birime çıktı ama Türkiye’deki vergilerden belediyeye pay gidiyor ama vergiler düştü ve belediyelere 2.5 birim gelmeye başladı. Dibi görmedik ama pandemi sürecinde sıkıntı devam ediyor . Haziran ve temmuzda çok zora gireceğiz şu an belediyeler iyi durumda ama haziran temmuz zor geçecek. İmkanı olan arkadaşlardan ricam. Emlak vergileri normalde 2 taksit halinde ödeniyor ama  imkanı olanlar emlak vergilerini 2 kerede değil de bir kerede ödesinler.  Böylece imece usulü ile çalışmış oluruz.

‘Kontrollerimiz sürüyor’
Öte yandan AVM’leri de kontrol ettiklerini ve devamlı takipte olduklarını söyleyen Başkan Gümrükçü, berberleri, pazarları nasıl kontrol ediyorsak AVM’leri de öyle kontrol ediyoruz.

‘Adı “İMECE” olsun’
Başkan Gümrükçü’ye son olarak solunum cihazına ne isim vermek istediği soruldu o da imece yakışır cevabını verdi.