Bilim Kurulu’ndan uyarı: Komşunuzla bile bayramlaşmayın, el öpmeyin

Bilim Kurulu’ndan uyarı: Komşunuzla bile bayramlaşmayın, el öpmeyin

Ramazan Bayramı yaklaşırken doktorlar vatandaşları koronavirüs salgınına karşı uyarıyor. “Aynı apartmanda bile olsa bayram ziyareti yapmayın, birbirinizi dijital ortamlarda kutlayın ki bu kadar emek boşa gitmesin” diyen uzmanlar, “Kucaklaşmayı, el öpmeyi öbür bayramlara saklayacağız” diyor.

Ramazan Bayramı yaklaşırken uzmanlar, yakın temas uyarısında bulunarak, komşu ziyaretlerinin bile uygun olmadığını söylediler.

Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre,  uzmanların uyarıları şöyle:

Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu: Vatandaşlarımız sosyal mesafeye dikkat etsin, apartman içi ziyaret yapmasın. Birbirlerini görüntülü arasınlar. Hiçbir şekilde ev ziyareti, ev oturmalarını önermiyoruz. Salgına karşı bugüne kadar aldığımız önlemler artık sonuç vermeye başladı. Bu 4 gün çok belirleyici olacak. Sokağa çıkma yasağı herkes için bağlayıcı bir durum, zor da bir durum. Bütün vatandaşlarımızın da emeği var. Komşu ziyareti bile bu bayramda hiç uygun değil, kesinlikle olmamalı. Bu kadar emek boşa gitmesin.

“Evinize ziyaretçi kabul etmeyin”

Prof. Dr. Levent Yamanel: Bayramda dört gün sokağa çıkma yasağı var. Bu kısıtlamanın sebeplerinden biri de insanların bayramı fırsat bilerek sosyal mesafe kuralını ihlal etmelerinin önüne geçmek. Bu bayramda kimseyi ziyaret etmiyoruz. Üst komşuyu bile. Ziyaretçi de kabul etmiyoruz. Yan komşumuzu bile. Bayram tebriklerini bu kez dijital ortamlardan yapacağız. Virüse karşı dijital bir bayram geçireceğiz. Geleneksel kutlamamızı erteleyeceğiz.

“Büyüklerinizin elini öpmeyin”

Prof. Dr. Recep Öztürk: Geçmiş bayramlardaki gibi muhabbetin, hürmetin olduğu bayramları gelecekte tekrar yaşayabiliriz. Bunun için bu bayramda fedakârlık yapacağız. Büyüklerimizi, çınarlarımızı bugüne kadar koruduk. Bu bayram büyüklerimizin elini öpmeyelim. Özellikle gençler bu hastalığı sessiz geçiriyor. Yani hiçbir belirtisi olmadan, hasta olduklarından haberdar olmadan bu hastalığı geçiriyorlar. Ama bulaştırıcılıkları devam ediyor. O yüzden bu defaya mahsus ziyaretlerimizi görüntülü aramayla yapalım. Kimsenin hastalığına, acısına sebep olmayalım. Daha mutlu ve huzurlu bayramları mutlaka göreceğiz.

“Bayram tebriğini telefonla yapın”

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: Salgının hâlâ devam ettiğini unutmayalım. Bu dört günlük karantina süreci salgını kontrol altına alabilmek için çok iyi bir fırsat. Daha önümüzde çok bayramlar var. Bu bayramda mümkün olduğunca birbirimizden uzak kalalım. Ziyaretlere gitmeyelim, ziyaret kabul etmeyelim. Kutlamalarımızı telefonla yapalım.

“Şeker yerine maske ve kolonya hediye edin”

Prof. Dr. Ahmet Demircan: Bu seneyi her alanda farklı geçiyoruz. Dolayısıyla bu bayramda farklı olacak. Eskisi gibi kucaklaşmayı, el öpmeyi öbür bayramlara saklayacağız. Bu büyüklerimizi korumak için çok önemli. Görüntülü arayabiliriz, sesli arayabiliriz. Değişik yaratıcı animasyonlar oluyor, dijital üretimler oluyor. Sonraki bayramlarda telafi ederiz. Bu bayram büyüklerimizin kıymetini nasıl bilmemiz gerektiğini de hatırlatmış oldu. Bayram şekeri yerine de birbirimize maske ve kolonya hediye edelim. Bu bayramın hediyesi maske olsun. Bu maskeleri de takalım. Aksesuar değil bunlar. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpmüyoruz. İlerde daha sağlıklı öpebilmek için.