Ceren Bingöl yazısı: İsviçre’de intihar sayıları

Ceren Bingöl yazısı: İsviçre’de intihar sayıları

İsviçre’deki 541 ‘ 000 insanlar 2019’te intihar düşündüler. 200 ‘000 zaten bir girişimde bulundu, son 12 ayda 33’000. 2012’den bu yana, intihar düşünceleri olan kişilerin oranı yüzde 6.4’ten 7.8’e yükseldi.

Hayatına son vermek istemenin nedenleri şaşırtıcı değildir: hastalık, yalnızlık, kişisel kaynakların eksikliği (kendine güven) ve işsizlik. İntihar düşünceleri olan kişilerin yüzde 69.1’i, intihar düşünceleri olmaayan kişilerin 9 katı kadar orta ila şiddetli depresif belirtilerden mustariptir.

Melankoli hastalarının neredeyse yüzde 50’si ciddi fiziksel rahatsızlıklardan mustariptir. İntihar düşünceleri olmayan insanların sadece beşte biri ciddi sağlık sorunlarından mustariptir. Yaşamın önde gelen nedenlerinden biri yalnızlıktır. İntihar düşünceleri olan kişilerin yüzde 21.3’ü intihar riski taşımayanlardan 6 kat daha fazla yalnız ve ihmal edilmiş hissediyor.

Hayattan bıkmış olanların yüzde 19.5’i, en geniş anlamda kendine güven eksikliğinden mustariptir-intihara meyilli olmayanlar arasında 3,5 kat daha fazladır. İşsiz nüfusun yüzde 1.5’i son 12 ayda intihar girişiminde bulundu. Çalışanların oranı yüzde 0.4, 3.75 kat daha düşüktü.

İsviçre’de, her gün iki ila üç kişi intiharla ölüyor (yardımlı intihar vakaları olmadan). Bir intihar girişimi genellikle acil bir zihinsel durumda yapılır ve bozulmuş yargı ile, o ilgili kişi için gibi görünüyor, dayanılmaz bir durumdan tek çıkış yolu. Bu durumda intihar, kişisel özgürlüğün bir ifadesi değil, umutsuzluğun ifadesidir. Kanser ve dolaşım hastalıklarından sonra, intiharlar en yaygın nedenleri arasındadır (kaybedilen potansiyel yaşam yıllarında ölçülür). Ve akrabalar ve sevdikleriniz için önemli sonuçları var. Genellikle tamamen beklenmedik, bazıları daha sonra önemli bir acı çekiyor. İntiharlar kamusal alanlarda meydana gelirse, örneğin bir binadan veya bir trenin önüne atlarken, üçüncü tarafları travmatize etme riski de vardır.

Yardımlı intihar vakalarında (yardımlı intihar, yardımlı intihar), ilgili kişinin ölüm isteği kalıcı olmalı ve yargı için tam kapasite ile ifade edilmelidir. Öncelikle kanser veya nörodejeneratif hastalıklar gibi kronik fiziksel hastalıklar, umutsuz prognoz ve dayanılmaz şikayetler nedeniyle ortaya çıkarlar.