SOSYAL MEDYA

Çiğli Belediyesi’nde işçi krizi büyüyor

Manşet

Çiğli Belediyesi’nde işçi krizi büyüyor

Bir süredir İzmir’de tartışmalara neden olan Çiğli Belediyesi’nin işten çıkarmalara bir halka daha eklendi. 31 Mart seçimleriyle birlikte belediye başkanlık koltuğuna oturan Utku Gümrükçü’nün yönetiminde 34 işçinin daha işten çıkarılmasıyla birlikte tepkiler yükselmeye başladı. İşten çıkarılan işçiler, durumu protesto etmek için belediye önünde toplanarak eylem yaptılar.

Çiğli Belediyesi yaşanılan krizle ilgili açıklama yapmazken işten çıkarmalara kimin talimat verdiği anlaşılamadı. Nisan ayı sonunda 23 işçinin çıkarılmasıyla başlayan süreç, 34 kişinin daha işten çıkarılmasıyla birlikte kriz yarattı. Daha önce işten çıkartılan işçilerin de destek verdiği eyleme işçilerin bağlı olduğu Devrimci Turizm İş Sendikası temsilcileri Zöhre Aksut ve Tahir Ozan gelerek görüşme gerçekleştirdiler. Sendika temsilcileri konuyla ilgili konuşurken “Başkan yardımcısı Koçer ‘Bizim haberimiz yok’ diyor. Ona rağmen akşam işçiler telefonla aranarak iş akitlerinin feshedildiği söyleniyor. Bu talimatı kimin verdiği ortaya çıkarılsın.” diye konuştular.

İl Başkanı’ndan uyarı

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Belediye ve Belediyeye ait şirketlerde yaşanan işten çıkarılmalara ilişkin  ‘CHP’nin imajı zedeleniyor’ diyerek başkanlara uyarılarda bulundu. Çok zorlu koşullarda gerçekleşen bir seçimi geride bıraktıklarını ifade eden Yücel “Yerel seçimlerde sağladığımız başarıyı genelde de tekrarlayabilmek için birlik beraberlik içinde sürdürdüğümüz çalışmaların devamı son derece önemlidir. CHP’yi iktidara taşıyarak ülkemizin özlediği huzur, refah ve barış ortamının sağlandığı, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin tam anlamıyla hayata geçirildiği bir Türkiye kurmak partimize, ülkemize ve gelecek nesillere karşı ödememiz gereken borcumuzdur. Bu yolda başarılı olmamız, partimizin ilkeleri, politikaları ve genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemleri ve talimatlarına tam anlamıyla uygun bir yönetim anlayışı sürdürmemize bağlıdır” dedi. Her ne sebeple olursa olsun işten çıkarmaların CHP’yi zor durumda bıraktığını sözlerine ekleyen Yücel, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini hatırlatarak “CHP’li belediyelerde hiçbir işçinin ekmeğiyle oynanmayacak. CHP’li belediyelerde işçiler emeğinin karşılığını tam anlamıyla alacak.” diye sözleri hatırlatırken, CHP’li Belediye Başkanlarından işçi çıkarma ile ilgili detaylı rapor sunmalarını istedi.

Manşet Kategorisinden Diğer Haberler

YUKARI