SOSYAL MEDYA

EGİAD: Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye İle İlgili Kararı Haksızdır ve Kabul Edilemez

Siyaset

EGİAD: Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye İle İlgili Kararı Haksızdır ve Kabul Edilemez

Ege Genç İşadamları Derneği’nden, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye İle ilgili raporu kabul etmesi üzerine yapılan açıklamada kararın hukukive siyasi dayanaktan yoksun, bu haliyle uygulama imkânı olmayan haksız bir karar olduğu belirtilerek, “Bağlayıcı olmasa da Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgili bu haksız kararı AB ile Türkiye arasındaki ortaklık anlaşmalarının ruhuna aykırı önyargılı ve samimiyetsiz bir yaklaşımın ifadesidir ve kabul edilemez” denildi.

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, geçen yıl Kasım ayında da müzakerelerin askıya alınması yönünde bir kararı kabul eden Avrupa Parlamentosu’nun tavrının AB liderleri tarafından benimsenmediğini hatırlatarak “Sağduyu ve aklın hakim olacağını ve AB’nin bu yanlıştan döneceğini umuyoruz. Zaten bir süredir donan müzakere sürecinin tümüyle durdurulması haksız ve anlaşmalara aykırı bir husustur. Tüm kurumlarıyla işleyen bir demokrasiye sahip tek İslam ülkesi olan Türkiye’ye karşı bu olumsuz tutumu kınıyoruz. Müzakereleri durdurup göç, ticaret, enerji işbirliği ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi gibi konularda işbirliğinin devam etmesi teklifi tek yanlı ve AB çıkarlarına hizmet edecek bir aldatmacadan başka bir şey değildir. Hükümetimizin bu konuda gereken tepkiyi vereceğine ve AB’ye yükümlülüklerini bir kez daha hatırlatacağına inanıyoruz” dedi.

EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter yaptığı açıklamada AB’nin şu sırada yaşadığı ekonomik ve sosyal sıkıntıların, BREXİT sonrası oluşan dağılma kaygısının, mülteci akınının iç politika malzemesi yapıldığı bu ortamda AB kamuoyunun duygularını okşamak adına Türkiye ile müzakerelerin dondurulması mesajının verildiğini belirterek “Jeopolitik ve ekonomik nedenlerle AB’nin Türkiye’den vazgeçmesi mümkün değildir. Sadece ilişkileri bağların kopmaması ve AB’nin ekonomik çıkarlarının korunması amacıyla tam üyelik dışında bir formüle doğru yönlendirme çabaları söz konusudur.Bizim gündemimizde böyle bir formül yoktur. Anlaşmalardan kaynaklanan haklarımız çerçevesinde müzakerelere devam ederek uyum sürecini tamamlanıp AB’ye tam üye olmak Türkiye’nin tartışılmaz tek seçeneğidir ”dedi.

Devamını Oku
İlginizi Çekebilir..

Siyaset Kategorisinden Diğer Haberler

YUKARI