SOSYAL MEDYA

İKİ SİHİRLİ KAVRAM

Yazarlar

İKİ SİHİRLİ KAVRAM

”Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır.”

L.Wittgeinstein

Dinle, Anla, Sev

Dil, dünyayı algılama biçimini ve kapasitesini belirler.

Dilimin sınırları oranında, düşünebilir ve ifade edebilirim.

Peki aynı dili mi konuşuyoruz?

Dili ve bilgiyi ne kadar erdemli kullanıyorsak o kadar çok empati kurabiliriz ve de doğru  iletişim yakalayabiliriz. Günümüz de çok duyduğumuz,  maalesef bir türlü doğru uygulayamadığımız iki sihirli kavram ‘İletişim’ ve ‘Empati’. Aile içinde, iş yaşamında, ikili ilişkilerde, yaşamın her basamağında karşımıza çıkar. Başarılı olabilmeniz, iyi bir iletişim ve empati gücüne bağlıdır. Gözlemlemek, algılayabilmek, başarmak, iletişim biçiminize bağlıdır. Görmemiz, duymamız, anlamamız, öğrenmemiz, sunmamız, sevmemiz, sevilmemiz, ulaşabilmemiz, hep iletişim durumumuzu oluşturma biçimiyle orantılıdır. Dili ve bilgiyi ne kadar erdemli kullanıyorsak o kadar çok empati kurabiliriz ve de doğru iletişim yakalayabiliriz.

İletişim ve empati birbirini tamamlayan iki sihirli kavramlardır.

İletişimde kavrama,  anlama, sorunları çözümleme konuları iyi bir iletişim ve empatinin gücüyle gelişir. İletişim,  insanın kendisini ve çevresini daha iyi tanımasını ve başkaları ile uyumlu ve doğru ilişkiler gerçekleştirmek için etkileşim kurabilme ve bu etkileşimi geliştirme çabasıdır. Empati, karşıdakinin yerine kendini koyabilmektir. Karşıdakini anladığımız kadar başarıya ulaşır, karşıdakini anlamadığımız kadar da başarısızlığa ulaşırız.

İyi bir İletişim ve empati kavramlarını günlük yaşamımız da ne kadar güzel ve doğru kullanır ve uygularsak toplumsal ilişkilerimizde o derece saygın, huzurlu ve barışık oluruz. İletişim ve empati birbirini tamamlayan iki sihirli kavramlardır.

Asıl olan iletişime saygıyla tümden bakmaktır.

Günlük yaşam içerisinde, iletişim ve empati kurmak için öncelikle karşımızdaki kişinin, bizden farklı değer yargıları, düşüncesi, tercihi, zevkleri, inançları, vs. olduğunu bilmek ve bunu kabul etmek gerekir.  Hoşgörülü,  saygın bir toplum işte o zaman ortaya çıkar. Bu kabulden hareketle, etkileşimde bulunduğumuz kişinin güzel, çirkin, siyah, beyaz, haklı, haksız, iyi, kötü biçiminde yargılanmaması, sadece onun durumunun anlaşılabilmesi için çaba gösterilmesi gerekir. Burada asıl önemli olan iletişime saygıyla tümden bakmaktır.

”Empati, ilgiye, hayırseverliğe ve şefkate yol açar.”

Sosyolog-Yazar-Liderlik Uzmanı kadim dostum, Niyazi Altılar’ın “Empati ve İletişim” konulu yazısında; ”Empati, kişinin karşısında ki insanı anladığını ve onu önemsediğini göstermesini sağlar. Bu sayede iletişim kolaylaşır. Yanlış anlaşılmalar azalır, samimiyet ve güven ortamı hızla gelişir, sorunlar ve problemler daha kolay dile getirilir ve bu sayede bunlara daha çabuk ve kolay çözümler üretilir. Daha yakın, anlamlı ve yardımı dokunan dostluklar oluşur. Empati; ilgiye, hayırseverliğe ve şefkate yol açar. Bir şeyi bir başkasının bakış açısından görebilmek, önyargılı kalıpları kırarak hoşgörüyü ve farklılıkların kabulünü doğurur. Altılar’’Empati, insanların karşılıklı saygı içinde yaşamalarını ve verimli bir toplumsal diyalog yaratılmasını sağlamak  açısından gitgide daha fazla ihtiyaç duyulan becerilerdir. ‘’demiştir.

”Başkasına saygısı olmayanın, kendisine saygısı beklenilemez.’’

Başkasına saygısı olmayanın,  kendisine saygısı beklenemez. İletişim bir anlamda hazmetme, dinleme, saygı gösterme, önyargısız objektif olmayı da gerektirir. İletişim dilimizi kullanırken çok dikkatli olmak zorundayız. Bazı zamanlar, karşımızdakine, öz eleştiride bulunabiliriz, düşüncelerine katılmayabiliriz. Ama bunları saygı çerçevesinde ve empati dediğimiz anlayışla yerine getirmeliyiz. Hani derler ya! ”Başkasına saygısı olmayanın, kendisine saygısı beklenilemez.” İletişim dilinin kullanımı karşıdakinin değer yargılarına, kişisel haklarına, özel yaşamına da dikkat gerektirir.

Ben merkezcilikten acilen uzaklaşmak gerekmektedir.

Empati anlayışımızın gelişmesi için;  Benmerkezcilikten acilen uzaklaşmamız gerekir. Benmerkezcilik egosu,  insanlar arasında iletişimi engelleyen en önemli faktördür. Bu durumda insanların duygularını ve ne hissettiklerini anlamakta zorluk çekilir. Empati ile iletişim becerimizin gelişmesi için iş birliği, yardımlaşma ve dayanışmaya açık sade bir dil, savunucu iletişimden uzak, farklılıklar arasında benzerliği aramaya çalışan birey olunmalıdır. Karşı tarafa ocu, şucu, bucu, şöyledir böyledir, gibi kısır döngüler oluşturmak,  demek yerine, yanlışlıklarını görüp, empatiyle iletişim kurup düşüncelerini çürütmek daha doğru bir çalışma yapmak gerekir.

İletişim ve empati yaşamımızın her aşmasında vardır ve olacaktır da. Okulda, sırada, köyde, şehirde, iş yerinde, çarşıda, pazarda her alanda. İletişimi ve empati kavramlarını hayatımız boyunca önemsemeliyiz. Çünkü yetiştirdiğimiz çocuklarımızın gelecekte aile, iş çevresi ve düzeyli bir yaşamla, yaşamaya değer olmalıdır. İletişimi ve empatisi  güzel , saygılı ve   güçlü olan bir toplum ve  bir dünya dileklerimle…

Gökhan İLHAN

SOSYOLOG/YAZAR

 

Devamını Oku
İlginizi Çekebilir..

Yazarlar Kategorisinden Diğer Haberler

YUKARI