İzmir Barosu oturma eylemi başlattı: Direneceğiz!

İzmir Barosu oturma eylemi başlattı: Direneceğiz!

“Adalet yürüyüşü” kapsamında 81 ilden 3 gündür Ankara’ya yürüyen baro başkanlarına karşı gerçekleşen bolis müdahileleri sonrası İzmir Barosu basın açıklaması düzenledi. Baro başkanlarının adalet ve FETÖ’nün başlattığı projeyi engellemek için Ankara’ya yürüdüğünü söylen İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Özgür Yılmazer oturma eylemi başlattıklarını duyurdu.

Emre Saka / Egeye Bakış-Türkiye’nin 81 ilinden barolar, “Adalet yürüyüşü” kapsamında Ankara’ya yürüyüşe geçmişti. Ankara’ya ulaşan bazı barolara polis müdahalesinin ardından ise muhalefet partileri ve barolardan tepkiler gecikmedi. Siyasiler sosyal medya hesapları üzerinden ve katıldıkları programlar üzerinden barolara karşı gerçekleştirilen tutumları sert bir dille eleştirirken, İzmir Barosu’da yaşanan gelişmelere sesiz kalmadı. İzmir Barosu, Alsancak’ta bulunan baro binası önünde düzenledikleri basın açıklaması ile avukatlara karşı olan tutumları kınadı. Basın açıklamasına destek amacıyla İzmir Tabip Odası Başkanı Funda Barlık Obuz ve DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’da katıldı. Baro adına açıklamada bulunan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Özgür Yılmazer, adaletsizlik son bulana kadar oturma eylemi başlattıklarını duyurdu.

Sloganlar ile başlayan basın açıklamasında avukatlar hep bir ağızdan “Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz” “Savunma susmadı ve susmayacağız” “Her yer Ankara, her yer direniş” sloganları attı.

İzmir Baro Başkan Yardımcısı Özgür Yılmazer’in o konuşması;

19 Haziran’da Türkiye’nin 4 bir yanında bu ülkenin baro başkanları bir mücadele için yola çıktılar. Ankara’ya gitmek istediler çünkü, bu ülkenin kalbi meclise gidip dertlerini, sorunlarını anlatacaklardı. Kendileri hukuk,adalet, insan hakları ve yurttaşlara ses olmak için yürüdüler. Yürüyüşleri boyunca her yerde halk tarafından çok büyük bir destekle karşılaştılar. İnsanlar her geçtikleri yerlerde kornalar ile kendilerine destek verdiler, arabalardan su uzattılar. Bu yürüyüşün ne anlama geldiğini anladılar. Bu yürüyüşün ne anlama geldiğini anlamayanlar da vardı. Bunlar bu ülkeyi yönetenlerdi. Ya anlamadı, yada anlamamazlıktan geldi. Bir diğeri ise bu ülkede baroların başında olan sözde avukat olan zattı. Ya anlamadı, yada anlamak istemedi. Baro başkanlarının bu barışçıl gösterileri anayasanın uluslar arası hukuksal çevrelerinden kaynaklı olan, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakları hukuksuz bir şekilde, hukuka aykırı bir şekilde Ankara ve Ankara girişinde engellenmiş bir biçimde.Başkanlarımızın ve beraberindeki arkadaşlarımız şuan fiilen gözaltındalar.Şuanda kolluk kuvvetleri hukuksuz bir şekilde güç işleyerek baro başkanlarını gözaltına alıyor. Ankara barosunun orada bulunan meslektaşlarımıza ve arkadaşlarımıza vermek istedikleri yemeklere izin verilmiyor ve engelleniyor. Bu hukuksuz davranışın nedeni nedir? Derhal son bulmalıdır.

Karşı çıkılan şey çok uzun süre önce FETÖ tarafından uygulanmak istenen bir projedir. Bu projesinin tekrar hayata geçirilmesini önlemek için baro avukatları Ankara’ya yürüyor.Bizler biliyoruz ki susturulmak istenen muhalefetin sesi. Biliyoruz ki bizler, hukuksuz olan her şeye sesini çıkartan baroların sesini kısmaktır.
Bugün ordu barosu başkanı gözaltına alınmak istendi. Gaziantep baro başkanı darp edildi. İzmir barosu başkanımız darp edilmek isteniyor. Bu da bize ülkemizdeki iktidarın düştüğü aczin ve ülkemizdeki durumu ne olduğunu bize en net şekilde gösteriyor.

Biz tüm hukuku aykırılıklar, bu hukuksuzluklar ortadan kalkana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Burada oturma eylemi başlatıyoruz. Eğer bu hukuksuzluk devam ederse burada bir onur nöbeti başlatacağız ve hukuksuzluk bitene kadar devam edeceğiz.