İzmir Valiliği’nden Lozan etkinliklerine yasak!

İzmir Valiliği’nden Lozan etkinliklerine yasak!

İzmir Valiliği, Lozan Barış Anlaşması’nın 97. yılı nedeniyle yapılmak istenen basın açıklaması ve etkinlikleri “Toplumda ayrışma yaratır” gerekçesiyle yasakladı.

İzmir’in Buca ilçesinde Eğitim-İş Sendikası 4 No’lu Şubesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir Şubesi, Çevik Bir Meydanı’nda Lozan Barış Anlaşması’nın 97. yılı nedeniyle çelenk sunumu ve basın açıklaması yapmak istedi. İzmir Valiliği, Lozan nedeniyle yapılacak bütün basın açıklaması ve etkinliklerin yasaklandığını dün dernek ve sendikaya tebliğ etti. Valilik etkinliğin ‘toplumsal ayrışma ve kargaşaya neden olabileceğini’ gerekçe olarak gösterdi.

Eğitim- İş Sendikası 4 No’lu Şube Başkanı Haşim Karaman kendilerinin sadece saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı söyledikten sonra basın açıklamalarını okuyacağını vurgulayarak, “Ancak bize tebliğ edilen belge ile yasaklandı. Sağlıkçıların ek ödemeleri ile yaptığımız eylem ve etkinlikler de yasaklanmıştı. Sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin var oluş sebeplerinden biri olan basın açıklaması yaparak halkı aydınlatma istekleri engellenmemelidir” dedi. (ANKA)