İzmir’deki eczaneler bakkallar gibi veresiye defteri tutuyor

İzmir’deki eczaneler bakkallar gibi veresiye defteri tutuyor

İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, İzmir’deki eczanelerin yüzde 70’inde artık bakkallar gibi veresiye defteri bulunduğunu açıkladı.  Sayılkan “Özellikle dar gelirli ailelerin yaşadığı semtlerde ilaç konusunda da destekler düşünülebilir” dedi.

Koronavirüs salgını dar gelirlerinin yanı sıra işini kaybeden ya da aylardır mekanını açamayanları da ekonomik açıdan tükenme noktasına getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin “Askıda Fatura”, Konak Belediyesinin de “Veresiye Defteri Kapatma” kampanyasıyla binlerce aileye yardım eli uzatıldı. Ancak en yaşamsal ihtiyaçların karşılandığı eczanelerde de büyük dramların yaşandığı ifade edildi. İzmir Eczacı Odası Başkan Tuncay Sayılkan, İzmir’deki eczanelerin yüzde 70’inde bakkallar gibi veresiye defteri tutulduğunu açıkladı.

Muayene ücretleri de alınıyor

Sosyal güvenlik sistemindeki uygulama nedeniyle muayene ücretlerinin de eczanede ilaçlarla birlikte alındığını hatırlatan Sayılkan, “Böyle bir gerçek var. Özel hastanelerde yapılan muayenelerden 15, Üniversite ve araştırma hastanelerinde 8, diğer devlet hastanelerinde muayenelerde ise 7 TL ücret var. Bu ücretler eczanelerde ilaç alınırken tahsil ettiriliyor. Bu hemen anında çıkmıyor. Bir sonraki ilaç alımında eşiyle birlikte ilaç alan bir vatandaşın 70-80 TL muayene ücreti ödediğine şahit olduk. Emekliler, asgari ücretle çalışanlar var. İlaç fiyatlarının üstüne bir de bunlar eklenince çok zorlanıyorlar. Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan süreçte de bu durum daha da ağırlaştı. Eskiden de veresiye defterleri vardı. Ancak artık İzmir’deki üç hastanenin ikisinde veresiye defteri var” dedi.

İlaç desteği için de sosyal kampanyalar olabilir

Koronavirüs süreci nedeniyle vatandaşların ilacın yanı sıra önemli miktarda sağlık destek ürünleri ve dezenfekte malzemeleri de almak zorunda olduklarını vurgulayan Sayılkan şöyle konuştu: “Ne yazık ki bu durum da önemli bir yük getirdi. Sosyal yardımlar daha çok ekmek gibi, süt gibi margarin gibi temel gıda maddelerinin alındığı yerlere yoğunlaşıyor. Ama elbette ilaç konusu da en az onlar kadar hayati öneme sahip. Özellikle dar gelirli ailelerin yaşadığı semtlerde ilaç konusunda da destekler düşünülebilir.”