SOSYAL MEDYA

Sağlam: “Bize her gün enginar festivali”

Yazarlar

Sağlam: “Bize her gün enginar festivali”

Benimle 5 cümle kuran herkes, İstanbul’u terk etme planlarımı biliyor. Nasıl oluyor bilmiyorum ama konu İstanbul, keşmekeş, trafik, pahalılık derken birden Ege, yeşillik, huzur, gitmek üzerine dönüyor.  Ve ardından can sıkıcı, ‘Ne iş yapacak, nerede oturacaksınız?’ sorularına geliyor. ‘Tembellik hakkımı kullanıp, boş boş oturmak istiyorum’ dediğimde istisnasız yüzler bir değişiyor. ‘Kapitalizm insanı çalıştıkça yoksullaştırır yoksullaştırdıkça da çalışmaya, daha çok çalışmaya mahkum eder’ ile başlayıp nefes almadan konuşasım geliyor ancak öncesinde ev ile ilgili soruların yanıtlarında takatsiz kaldığım için cümle kuramıyorum.

Tüm ülkenin şantiye sahasına dönmesine, sohbetlerin başlıca konusunun ev, kentsel dönüşüm olmasına şaşmamalı. Hayır, kaplumbağa da değiliz evlerimizi sırtımıza alıp, her yere de götüremiyoruz. Nedir bu mülk alma histerisi? Bizim öncelikli konumuz, net taşınma kararından bile önce kızıma okul seçmek oldu. Türk halkının bitmeyen ev tutkusu nedeniyle bu tercihimizi anlatmak bazen kabusa dönse de…

Okul netleşti ve biz kendimizi Urlalı görmeye başladık. Sonunda bu hafta evimizi de bulduk ve Urla enginar festivali başlamadan bir gün önce İstanbul’a dönmeye karar verdik.

Ev sorununu arkada bıraktığımızı haber verdiğim arkadaşım ‘Neden enginar festivaline kalmadığımızı sordu. 2 saat önce başını sokacak ev bulduğumu unutup 80 yıllık Urlalı gibi şöyle cevap vermekte beis görmedim: Ayy böyle bir güzelliği bilmeyen İstanbullular enginarla tanışsın bize artık hergün enginar festivali. Arkadaşımın gülmesi ve ‘ya ben seni çok özlicem’ demesi de ayrı bir vaka. Hadi beni özledin de bu kötü esprileri insan neden özler? Bu da onun sorunu deyip, önümüze bakalım.

Oturacağım evi ve kızımın gideceği okulu bulmuşum. Hakikatten bize her gün enginar olsun, ot olsun, bağbozumu olsun festival artık…

Devamını Oku
İlginizi Çekebilir..

Yazarlar Kategorisinden Diğer Haberler

YUKARI