SOSYAL MEDYA

Manşet

Tarımda kadın

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Kutlama günü değil aslında. Anma günü. Hatırlatma günü. Hatırlama günü. Yas günü. Direniş günü.

160 yıl önce 8 mart 1857 yılında Newyork’ da bir fabrikada hak aramak için grev yaparken içeri kilitlenip, dışarıda ayrıca barikat kurularak yakılarak katledilen tekstil işçisi kadınların günüdür.

Ülkemizde tarımsal üretimin sürekliliğinden, kırsalda üretimin varlığından söz edebilmek için KADININ kırsalda kalmasını sağlamak gerekir. Kırsaldaki kadın kendini, ailesini, çocuklarının eğitim ve yaşam haklarını yeterli bulduğunda kesinlikle bulunduğu yerden ayrılmak istemez. Bugün kırsaldan kente göçün ana sebebi , kadının kırsalda yaşam alanlarının ve yaşam haklarının kısıtlanmasıdır. Kadının kendini güvende hissetmemesidir.

Tarım da çalışan kadınları

– Arazide yatılı veya günlük çalışan kadınlar :  Arazide yatılı çalışan kadınlar beraberlerinde çocuklarını da getirmektedirler. Özellikle çocuklarda bu kötü ortamlarda yaşamak zorunda kalmaktadırlar. Hatta çalışmaktadırlar. Ne yazık ki sosyal güvenceleri ve iş güvenlikleri yoktur.

– Kendi üretim işlerinde çalışan veya gündelik ile çalışan kadınlar: Bu kadınlarında sosyal güvenceleri yoktur. İş güvenlikleri yoktur.

İşin daha da vahimi bu kadınlar hak nasıl aranır ? Nasıl sorulur ? bilmezler. Bu kadınlar çocuklarını okutmak, aile bütçesine katkıda bulunmak, hayatlarını sürdürmek adına çalışırlar.

– Tarımsal işletmelerde günlük ve yatılı çalışan kadınlar : Bu kadınların asgari düzeyde sosyal güvenceleri mevsimlik de olsa vardır. Bazıları yaptıkları işlere göre kalifiye olmuşlardır. İşletme içinde iş güvenlikleri sağlanmıştır.

Özellikle tarımsal kooperatiflerin ve kurumsal tarım firmalarının artması ile kadınların istihdamı da tüm hakları ile sağlanmış olacaktır.

Tarımda da kadınların adı vardır. Emekleri vardır. Adları yoktur.

Devamını Oku
İlginizi Çekebilir..

Manşet Kategorisinden Diğer Haberler

YUKARI