SOSYAL MEDYA

Türkiye’de bebeklerin yüzde 10’u prematüre doğuyor

Manşet

Türkiye’de bebeklerin yüzde 10’u prematüre doğuyor

Rojin Dündar- Özge Şenses/İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Akısü, “Dünyada her yıl 15 milyon prematüre bebek doğmaktadır. Ülkemizde de her yıl doğan 1.3 milyon bebekten yaklaşık yüzde 10’u prematüre doğmakta ve bunların üçte biri gibi önemli bir miktarı sadece bin gramın altında dünyaya gelmektedir” dedi.
Prof. Dr. Mete Akısü, “Dünya Prematüre Günü” nedeniyle açıklamalarda bulunarak, prematüre bebeklerin beslenmesine, bakımına ve sorunlarına dikkat çekti. Normal olarak 40 hafta süren gebeliğin, 37 haftadan daha önce sonlanması neticesinde erken doğan bebeklerin prematüre bebek olarak kabul edildiğini ifade eden Prof. Dr. Mete Akısü, “Prematüre bebekler zamanında doğan bebeklere göre daha hassastırlar ve daha sık sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Bu bebeklerin bazılarının akciğerleri henüz gelişmemiştir. Çoğu vücut ısılarını koruyamaz, anne sütünü sindiremezler ve anne memesini ememezler. Prematürelerin vücut dirençleri düşüktür ve bu nedenle enfeksiyonlarla karşı karşıya kalırlar. Bu bebeklerde beyin damarlarının hassas olması nedeni ile sıkça beyin içi kanamaları meydana gelir. Ayrıca işitme ve göz problemleri çok sık karşılaşılan prematüre bebek sorunları arasında yer alır. Ancak böylesine sorunlarla karşılaşan bebekler ileriki yıllarda sağlıklı doğan bebeklerin gelişimlerini yakalayacaklar ve onlar kadar iyi yaşayabileceklerdir. Dokuz yaşına dek konuşmayan Nobel ödüllü fizik ve matematik bilim adamı Albert Einstein, Isaac Newton, Darwin, ünlü İngiliz Başbakanı Churchill prematüre doğan ünlüler arasında yer almaktadırlar” dedi.

PREMATÜRE BEBEK SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Erken doğum oranının ve prematüre bebeklerin sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Prof. Dr. Mete Akısü, “Bu artışın en önemli nedeni tüp bebek, aşılama gibi fertilite tekniklerinin gelişmesi sonucunda ailelerin bebek sahibi olma olasılıklarının artması. Ayrıca bu artışın önemli nedenlerinden biri de Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinin gelişmesi neticesinde prematüre bebeklerin yaşam şanslarının arttırılmasıdır. Son yıllarda 24 haftadan itibaren dünyaya gelen bebekler yaşatılabilmektedirler. Artık günümüzde prematür doğan bebekler, zamanında doğan sağlıklı bebekler kadar sağlıklı olma ve sağlıklı büyüme şansına erişmektedirler. Türkiye’de prematüre bebeklerin bakımlarının en iyi şekilde sağlanması ve yaşam şanslarının son derece iyi olması için en son teknolojik donanımlara sahip Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerine, bu ünitelerde çalışacak yenidoğan uzmanı doktorlarına ve yenidoğan yoğun bakımı konusunda eğitimli personele olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde bu konuda resmi makamlarca yapılan girişimlerin ve çabaların daha da arttırılması ve eksikliklerin giderilmesi prematüre bebeklerin geleceği açısından son derece gerekli ve önemlidir” dedi.

Devamını Oku
İlginizi Çekebilir..

Manşet Kategorisinden Diğer Haberler

YUKARI